אודות

מעל 7 שנות פעילות

עמותת הראל

עמותת הראל הוקמה בשנת 2016 ושמה לה למטרה להעצים את הזהות היהודית ציונית של בני הנוער וצעירים שעלו ממדינות חבר העמים, ולהגביר את תחושת השתייכותם למדינת ישראל, ליהדות ולחברה הישראלית.

צעירים רבים דוברי רוסית העולים מברה"מ לשעבר נתקלים בקשיים רבים במהלך קליטתם בארץ. הקושי המרכזי הוא חוסר היכרות ופערי תרבות עם החברה הישראלית. יש צורך לסייע להם בגישור על פערים אלו על ידי הכרת הארץ, החברה הישראלית ותרבותה. קושי מרכזי נוסף הוא שאלת היהדות שמעסיקה רבים מהם, תחושת השייכות למדינה ולחברה הישראלית קשורה רבות בתחושת הקשר והזדהות עם העולם היהודי. צעירים עולים אלו מלאים ברצון להתפתח,להיקשר ולהרגיש חלק מהחברה הישראלית וממדינת ישראל. צעירים אלו בעלי פוטנציאל רב וביכולתם לתרום רבות לשגשוג החברה והכלכלה בישראל מתוך תחושת שייכות.

לשם הקלת חבלי הקליטה בחברה הישראלית ובמדינת ישראל העמותה יזמה ומפעילה שלושה פרויקטים ייחודיים

מכינת הראל - מכינה קדם צבאית

מכינת הראל הוקמה ב-2014 וגם כיום היא המכינה הקד"צ היחידה הפונה לנוער דובר רוסית. ומותאמת לאתגרי הקליטה איתם מתמודדים בני נוער אלו. הצלחתה של המכינה נובעת מתוך היכרות מעמיקה של צוות המכינה עם אוכלוסיה זו ונתינת מקום של כבוד והערכה ליהדות רוסיה ותרומתה ליהדות ולתנועה הציונית. אנו רואים בבוגרינו כוח מוביל ביצירת שינוי ובהשפעה על המגזר דוברי הרוסית והחברה הישראלית בכללותה.

 

 

התוכנית החינוכית מורכבת משלושה יסודות:

יהדות

הכרות לימודית וחוויתית עם מעגל השנה היהודי, עם ארון הספרים היהודי ומעל לכל העמקה בערכי היהדות השונים. רבים מהחנכיים בוחרים לבצע תהליך גיור במהלך שירותם הצבאי ואנו מאפשרים לרוצים בכך להעמיק את ידיעותיהם בתחומי היהדות השונים כדי לסייע להם במעבר תהליך הגיור.

לימודי היהדות כוללים שיעורים פרונטליים וכן סדנאות באומנות ומוזיקה. לאורך חצי שנת המכינה החניכים מצוותים למשפחות מאמצות משכונת קטמון ויחד עם המשפחות עושים שבתות וחלק מהחגים.

יהדות רוסיה

חיבור והכרות של החניכים עם יהדות רוסיה ותרומתה לעיצוב התרבות היהודית וכן לתנועה הציונית והקמת המדינה. יש שיעורים קבועים בתחום זה בנוסף נכלל גם שבוע השיא במכינה-שבוע יהדות רוסיה. שבוע זה הפך למסורת כאשר לאורך כל השבוע מועברים תכנים העוסקים ביהדות רוסיה בעבר,הווה ועתיד. השבוע כולל פנאלים, הרצאות ושיעורים ומפגשים העוסקים במגזר הרוסי אז והיום. שיאו של השבוע מצויין במעין ליל הסדר עם המאכלים הרוסים וקריאת הגדה העוסקת ביציאת יהודי בריה"מ.
הכרת הארץ וחיבור לחברה הישראלית ולמדינת ישראל
הכרות עם החברה הישראלית, וחיזוק הזהות היהודית-ציונית, הכרחית להגברת הזיקה של החניכים למדינת ישראל. הכרות עם המצב הגאו-פוליטי בקרב המדינות הגובלות עם ישראל.
התנועה הציונית – על שלל תפיסותיה, מנהיגיה והשפעותיה . מתוך כך – היכרות עם ההיסטוריה של מדינת ישראל, החל מהקונגרס הציוני הראשון, הצהרת בלפור, מלחמת השחרור ואילך. הכרות עם החברה הישראלית על גווניה השונים.
לצד השיעורים אנו מקיימים מעל 40 ימי סיור ברחבי הארץ. הסיורים כוללים מפגשים בלתי אמצעים עם ארץ ישראל, דמויות וקבוצות שונות בחברה הישראלית.

הכנה לצה"ל פיזית ומנטלית

היכרות עם העולם הצבאי והמושגים בו, מתוך הבנה כי רבים מהחניכים מגיעים עם דימויים ותפיסות שונות לגבי הצבא. ההכנה הפיזית והמנטלית, תוך תיאום ציפיות מצדם, מסייעת להם למצות את כישוריהם בשירות הצבאי מתוך הבנה כי שירות משמעותי יסייע להם רבות לאחר מכן בחיבור ותחושת שייכות לחברה הישראלית.
ההכנה כוללת, בין היתר: היכרות עם מורשת צה"ל והיחידות השונות, מפגשים בבסיסי צה"ל נבחרים, מפגש עם חיילים וקצינים.
סיוע והכוונה של החניכים ליחידות התואמות את יכולותיהם. סיוע בשיפור רמת העברית על ידי שיעורים פרטניים של משקי"ת עברית המלווה את התוכנית. הכנה פיזית המותאמת באופן אישי לפי יעדי החניך והמיונים הרלוונטיים (בנוי בצורה מדורגת למניעת נזקים טרם הגיוס).
ההכנה כוללת פעילות גופנית כגון: אימוני כושר, מסעות וניווטים. ההכנה מנטלית כוללת גם היבטים מעשים וגם תיאורטיים-מהותיים. הכרות עם תנאי ואופי השירות, זכויות חיילים בודדים, למידה על מבנה צה"ל ועל תפקידים שונים, היערכות ליום הגיוס ושירות הצבאי- שיעור בערכי ורוח צה"ל, שיעורי מנהיגות וסדנאות על התמודדות עם קשיים ודילמות במהלך השירות.

הצלחת המכינה לאורך השנים מתבטאת במאות בוגרים המשתלבים במיטב יחידות צה"ל ורבים מהם יצאו לפיקוד ולקצונה. תוכנית הבוגרים מלווה את הבוגרים בשלבי הגיוס ולאחר השחרור ופועלת להעמקת החיבור והקשר למדינת ישראל ולזהות היהודית, מתוך רצון לשלבם בחברה הישראלית בצורה מלאה ולתת מענה אמיתי למגוון רחב של של עולי ברית המועצות.

 

תוכנית הבוגרים

כיום למכינה מאות בוגרים ובוגרות מעל 70% הינם חיילים בודדים במהלך השירות הצבאי. אנו מלווים ומסייעים לבוגרינו גם במהלך השירות הצבאי ולאחריו. במהלך השנה לצד הליווי אנו מפעילים תוכנית מפגשים קבועה אחת לחודש הכוללת העמקה במגוון תחומים כולל הכנה לאזרחות ועולם התעסוקה. לאורך השנה מתקיימים מספר סיורים הפתוחים לכלל העולים החדשים דוברי רוסית בגילאי 18-26 סיורים אלו עוסקים בהכרת הארץ ומועברים על ידי מיטב המרצים.

תוכנית מולדת

התוכנית הינה תוכנית דו שנתית המיועדת לכיתות י"א וי"ב ופועלת בכפרי נער ברחבי הארץ. מתוך רצון להעמיק את הזהות של עולי ברית המעצות וארץ ישראל ולהעצים את תחושת השייכות שלהם למדינה, לגרום להם לעבור את תהליך המיונים לצבא בצורה המיטבית ביותר ולהגיע לגיוס עם מוטיבציה גבוהה לשירות. רבים מתלמידי הפנימיות הינם נוער עולה ובני עולים מבריה"מ. רבים מבני נוער אלו אינם מצליחים למצות את הפוטנציאל האישי שלהם ולהגיע לתפקידים התואמות את יכולותיהם בצבא. הפער בין הפוטנציאל לבין התוצאה בפועל נובע מקשיי היקלטות ופערי תרבות בינם לבין החברה הישראלית הקולטת. לשירות הצבאי משמעות רבה להמשך דרכם כאזרחים מובילים בחברה הישראלית. רבים מהם אינם מגיעים מוכנים לקראת מבחני הצבא אשר קובעים את עתידם במהלך השירות הצבאי. לצד הפערים התרבותיים, קיים צורך בחיזוק תחושת השייכות למדינת ישראל ולערכי הציונות.
מטרת התוכנית לסייע להם וזאת על ידי סדנאות סיורים ושיעורים חוויתים העוסקים בנושאי זהות,השירות הצבאי והלאומי,הכרות עם עולם המכינות ושנות השירות.
רעיון התוכנית והוצאתו לפועל נעשה על ידי בוגרי המכינה וצוות העמותה. בוגרינו הם אלו שמעבירים את התוכנית בכפרי הנוער מהם הגיעו ומהווים דוגמא אישית לנוער זה. אנו מאמינים כי תוכנית זו תסייע רבות לנוער זה בהשתלבות בחברה הישראלית.

העמקת הזהות הישראלית - יהודית בקרב בני הנוער - עולי ברית המועצות

החברה הישראלית מאופיינת כחברה רב תרבותית, אליה הגיעו עולים ממדינות רבות המרכיבות את הפאזל היחודי לה. אנו מאמינים כי העולים החדשים צריכים להשתלב זאת אומרת שמירה על קשר עם העבר והתרבות ממנה הם מגיעים תוך אינטראקציה עם התרבות החדשה. ולכן אנו פועלים לחיזוק זהותם היהודית, חיבור לשורשים ולימוד על יהדות רוסיה ויחד עם זה משלבים שיח על החברה הישראלית, ציונות והכנה לשירות הצבאי.

0 +

בוגרים

0 +

בתפקידי פיקוד

0 +

ארצות שונות

התוכניות שלנו

התכניות שלנו בעמותת הראל

המכינה הקדם - צבאית "הראל"

המכינה הוקמה ב2014 כתוכנית הקדם צבאית הראשונה והיחידה מסוגה הפונה לנוער דוברי רוסית עולים ובני עולים. המכינה מורכבת מתכנים של ציונות יהדות, סיורים וטיולים ברחבי הארץ, העצמה אישית והכנה מנטלית ופיזית לשירות הצבאי. המכינה פועלת בירושלים וחניכיה מגיעים מכל הארץ.

תוכנית מולדת

תוכנית לזהות והכנה לצבא בבתי ספר התיכונים. התוכנית שמה לעצמה למטרה לסייע בגיבוש זהות הישראלית יהודית של החניכים תוך מתן כלים מעשיים להשתלבות בחברה בדגש על שלבי ההכנה והמיניום לצבא. לשירות משמעותי חשיבות רבה להשתלבות.

במהלך שירותם הצבאי ולאחריו

כיום למכינה יש 170 בוגרים המשתלבים במיטב יחידות צה"ל ורבים מהם יוצאים לפיקוד וקצונה. היות ורוב בוגרי המכינה מתגוררים בארץ ללא משפחה, הם מוכרים כחיילים בודדים במהלך שירותם הצבאי.